Valdemāra Jemeļjanova 80 gadu jubileja 20.11., 18:00 "Splendid palace"

Valdemāra Jemeļjanova 80 gadu jubileja 20.11., 18:00 "Splendid palace"

Latvijas Kinematogrāfistu savienība aicina piedalīties
Kino sarīkojumā trešdien, 20.novembrī plkst. 18:00 kinoteātra "Splendid palace", Mazajā zālē, kas veltīts kinooperātora Valdemāra Jemeļjanova 80.gadu jubilejai.
Ieeja brīva

Programmā:  Tikšanās ar jubilāru

Spēlfilma „Dancis pa trim”,  2011., 115 min., 35mm, režisors Arvīds Krievs, scenārists Andris Puriņš, operatori: Dāvis Sīmanis, Valdemārs Jemeļjanovs, Andrejs Verhoustinskis, Agris Birzulis, komponists Mārtiņš Brauns. Studija Kaupo Filma. 

Lomās: Mārtiņš Freimanis, Kristīne Nevarauska, Jānis Vingris, Juris Bartkevičs, Lauris Reiniks, Kārlis Būmeisters, Mārcis Lācis un citi.

"Dancis pa trim" ir vēsturiska drāma par kādu mīlas trīsstūri uz Otrā pasaules kara fona 1944./45.gadā Kurzemē. Filmas pamatā ir Voldemāra Kārkliņa romāns "Tikai mīlestība". Latvija no vienas okupācijas ir kritusi citā. Latviešu karavīri mēģina atrast savu vietu, lai palīdzētu atjaunot valsts neatkarību. Latviešu meitene nokļūst jūtu krustugunīs starp iznesīgo vācu virsnieku un latviešu dižkareivi, kuram piespriests nāvessods par dezertēšanu. Filmas notikumi risinās caur mūsdienu prizmu.

Valdemārs Jemeļjanovs 1960. gadā sāk darbu Rīgas kinostudijā kā apgaismotājs, bet drīz jau kā operatora asistents. Viņš ir kino vēstures relikvija, jo piedalījies jau tādu leģendāru, starptautiskajos festivālos apbalvotu filmu uzņemšanā kā „Mocarts un Saljeri” (1962.) un „Trīs plus divas” (1963.).  No 1966. gada līdz 1997.gadam strādā Rīgas kinostudijā kā otrais operators, kombinēto uzņēmumu operators, operators – inscenētājs. Profesionālo meistarību apguvis intensīvā darbā un regulāros kino operatoru kvalifikācijas kursos Maskavā. Par saviem skolotājiem dokumentālajā kino uzskata Vladimidu Gaili (Bosu Gaili) un Ivaru Selecki. Bet spēles filmās, protams – talantīgo un leģendāro Dāvi Sīmani.  Valdemārs Jemeļjanovs piedalījies ap 40 spēlfilmu tapšanā. Ir bijis gandrīz visu Dāvja Sīmaņa inscenēto filmu otrais operators un „labā roka” („Ābols upē”, “Puika”, “Emīla nedarbi”, “Vilkatis Toms”, „Ievas paradīzes dārzs”, “Cilvēka dienas”, „Anna” u.c.). Tas ir bija īpašs tandēms, sadarbība un ieguvums Latvijas kino kultūrā. Kino ir komandā veidota māksla.      

V.Jemeljanovs ir bijis operators inscenētājs 4 mākslas filmām, („Apstākļu sakritība”, 1987.,rež. V.Beinerte, „Krustceles”, 1988., rež.U.Celma, „Pagāni”, 1992., rež A.Goris, „Dancis pa trim” 2011., rež. A.Krievs, (Lielā Kristapa nominācija operatoram), bijis daudzu dokumentālo filmu un ap 500 hronikas kinožurnālu sižetu operators. Katru darbu veicis ar radošu degsmi, atrodot īpašu māksliniecisko risinājumu un plastiku.  Aktīvi seko līdzi mūsdienu kino procesam, neliedzot savu padomu jaunajiem. 

 Rīko: Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu

 Atbalsta Valsts Kultūtkapitāla fonds, Rīgas dome.                                                       Uzziņām tālr.: 26440470