Ērika Lansa 80 gadu jubilejas sarīkojums 8.oktobrī k/t Splendid palace

Ērika Lansa 80 gadu jubilejas sarīkojums 8.oktobrī k/t Splendid palace

Latvijas Kinematogrāfistu savienība aicina piedalīties
Kino sarīkojumā ceturtdien, 8.oktobrī plkst. 18:00 kinoteātra "Splendid palace", Mazajā zālē, kas veltīts rakstnieka un filmu scenāriju autora ĒRIKA LANSA 80 gadu jubilejai.

Uzmanību! Ieeja tikai reģistrējoties pa tālr. 26440470 vai e-pastā . Pasākums bez maksas.

Programmā:
Tikšanās ar Ēriku Lansu un kolēģiem, piedalās režisore Dzintra Geka-Vaska
Dokumentālās filmas „ Džona Doreda sala” skate. ( režisore Dzintra Geka - Vaska, 2007., 45 min., studija Sibirijas bērni)


Ēriks Lanss

Rakstnieks Ēriks Lanss, īstajā vārdā Juris Vīksne, šogad svin savu 80 gadu jubileju. Viņš ir ne tikai pazīstams prozaiķis, bet arī kinoscenāriju autors. Lai gan Jelgavā dzimušais Juris izglītību ieguvis no literatūras un kino gluži attālā jomā, absolvējot Rīgas Politehniskā institūta elektroenerģētikas fakultāti (1966), īsto aicinājumu viņš tomēr atrada rakstniecībā un 1980.gadā kļuva par Latvijas Rakstnieku savienības biedru. Lanss ir noveliska tipa stāstnieks, viņa spēcīgo tēlu un varoņu raksturu attiecības risinās uz šķietuma un realitātes robežas ar smalku ironijas piedevu. Bet mīlestība reti tiek saukta vārdā, lai to neaizbaidītu... Izdoti stāstu krājumi «Aicinājums ciemos» (1979) un «Debesu balsinātāji» (2002). 2012.gadā publicēti romāni „Melanholiskais detektīvs” un „Vai mēs tiksimies vēlreiz”, par ko saņemta Egona Līva balva. 2014.gadā izdots romāns „Detektīvs vienai vasarai”.  2008.gadā Nacionālajā lugu konkursā iegūtas balvas par lugām „Galds” un „Par vectēvu, kam ļoti patika cirks”. Ērika Lansa darbi publicēti arī kopkrājumos, literārajos žurnālos un laikrakstos, tulkoti krievu, igauņu, lietuviešu, vācu, ukraiņu, čehu u.c. valodās.

Bet jau pirmā krājuma divi stāsti ieguvuši savu ekrāna dzīvi.1982.gadā top Vara Braslas filma „Tereona galva”. Drīz pēc tam Ēriks Lanss kopā ar Oļģertu Dunkeru uzraksta scenāriju Dunkera filmai „Dārzs ar spoku” (1983), par kuru saņemta Starptautiskā Berlīnes kinofestivāla atzinība par scenārija idejas oriģinalitāti. 1989.gadā sadarbībā ar Vari Braslu top filma „Parmīlestību pašreiz nerunāsim”, kas saņem Lielā Kristapa balvu kā labākā filma.

21. gadsimtā Ēriks Lanss pievērsies dokumentālajam kino un šobrīd ir jau astoņu režisores Dzintras Gekas – Vaskas filmu scenārija autors. Pirmā no tām bija „Amats Nr 1. Valsts prezidents”(2004), vēl arī „Džona Doreda sala”(2007) un sešas Sibīrijas cikla filmas.  Godalgots ar balvu «Lielais Kristaps» par scenāriju filmai «Stacija «Latvieši». 1937». Vairāki no tiem prasījuši ļoti nopietnu laikmeta un situāciju izpētes darbu, bet faktu savīšana dramaturģiskā ekrāna stāstā ir autora īpašā prasme un talants.

Jānis(Džons )Doreds ar kinokameru

Džona Doreda sala” ir filma par pirmo latviešu izcelsmes kinooperatoru Jāni Džonu Doredu, kas darbu ar kino kameru apguvis Pathe kompānijas paspārnē.Pirmā pasaules kara gados viņš aktīvi filmējis notikumus dažādās frontes līnijās un ir vienīgais ārzemnieks, kas nelegāli nofilmējis Ļeņina bēres. Filmas scenārijs veidots pēc Džona Doreda un viņa sievas Elizabetes vēstulēm, dienasgrāmatām. Tā ir filma par profesiju un likteni, profesiju un mīlestību, dzīvi un nāvi. Jānis Doreds teicis: „Mani vienmēr ir ierobežojuši scenāriji un inscenējumi. Jo es alku brīvību. Tā es kļuvu par filmu reportieri, lai filmētu to, kam scenāriju raksta pats Mūsu Tēvs.”

Pasākumu rīko Latvijas Kinematogrāfistu savienība ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes atbalstu.

Tālr. 26440470